نمایشگاه مناسب من چیست؟

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه

همانطور که می دانید نمایشگاه یک اتفاق مهم برای کسب و کارها است و دیده شدن در نمایشگاه ها یکی از اهداف اصلی هر شخصی است که در آن شرکت می کند. یکی از اولین چالش هایی که کسب و کارها هنگامی که تصمیم می گیرند در یک نمایشگاه شرکت کنند با آن رو به رو می شوند، انتخاب نمایشگاه مناسب آن ها است.

انتخاب نمایشگاه مناسب بسیار مهم است، زیرا اگر شما در نمایشگاه نامناسبی برای کسب و کارتان شرکت کنید جز ضرر مالی و ناامیدی چیزی برای شما ندارد. در این مقاله ما به شما عوامل مختلفی که به شما کمک می کند نمایشگاه مناسب کسب و کار خود را پیدا کنید می گوییم تا شما بتوانید با استفاده از آن ها بهترین تجربه نمایشگاهی خود را داشته باشید.

انتخاب نمایشگاه مناسب می تواند برای کسب و کارها افزایش فروش، تبلیغات و معرفی برند به همراه داشته باشد. اما انتخاب مناسب ترین نمایشگاه به دلیل تنوع و گستردگی آن ها، می تواند گیج کننده و پیچیده باشد به خصوص اگر اولین نمایشگاهی است که در آن می خواهید شرکت کنید. برای اینکه بهترین نتیجه را از حضور در نمایشگاه به دست بیاورید، باید قبل از انتخاب نمایشگاه راجب آن تحقیق کنید.

نمایشگاه های متنوعی هرساله در سراسر جهان برگزار می شود. برخی از نمایشگاه ها به صورت عمومی در مورد محصولات و خدمات بازار هستند، در حالی که برخی دیگر به صورت تخصصی برای صنعت های خاصی برگزار می شوند. انتخاب نمایشگاه باید با توجه به نوع و نیاز کسب و کار و محصولات یا خدمات ارائه شده تصمیم گرفته شود.

با توجه به این موضوع که حضور موفق در نمایشگاه برای تبلیغات و معرفی برند کسب و کار یک کار مهم است. باید قبل از انتخاب نمایشگاه به عوامل مختلفی توجه کرد. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا این عوامل را شناسایی کنید و با توجه به آنان نمایشگاهی را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط با نوع کسب و کار و محصولات یا خدمات شما دارد.

غرفه سازی تهران

هدف و حیطه ی فعالیت کسب و کار

یکی از اولین مراحل برای انتخاب نمایشگاه، تعیین هدف از شرکت در نمایشگاه است. برای این کار ابتدا باید تعیین کنید که چه چیزی از نمایشگاه می خواهید و به نتیجه ای می خواهید برسید.

آیا می خواهید محصول جدید خود را به بازار هدف خود معرفی کنید؟ می خواهید استارتاپ و شرکت خود را به دیگران معرفی کنید؟ یا اینکه هدف شما افزایش فروش و جذب مشتریان جدید است؟

با جواب دادن به این سئوالات می توانید هدف خود را تعیین کنید و می توانید بهترین نمایشگاه را برای شرکت در آن انتخاب کنید.

مخاطبان هدف

شناخت دقیق از مخاطبان هدف شما کمک می‌کند تا نمایشگاهی انتخاب کنید که جمعیت مطلوبی داشته باشد. بر اساس مخاطبان هدف، باید نمایشگاهی را انتخاب کنید که جمعیت متناسب با نیازها و خصوصیات مشتریان شما دارد. مثلاً، اگر مشتریان هدف شما در حوزه فناوری هستند، نمایشگاه فناوری مناسب است.

شناخت مخاطبین خود

شناخت مخاطبین خود نیز یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب نمایشگاه مناسب است. برای این منظور، باید به دقت بازار هدف خود را بررسی کنید و نیازهای مخاطبین خود را شناسایی کنید. در این راستا، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند برگزاری نظرسنجی، مطالعه بازار، مشاهده رفتار مخاطبین و … استفاده کنید. با شناخت دقیق مخاطبین خود، می‌توانید بهترین نمایشگاه را برای شرکت در آن انتخاب کنید و با استفاده از راهکارهای مناسب، به بهترین نتیجه برسید.

بازار هدف

یکی دیگر از مراحل شناخت بازار و مشتریان هدف خود است. برای این منظور، باید به سؤالاتی مانند «مشتریان شما چه کسانی هستند؟»، «چه نیازهایی را دارند؟» و «چگونه می توانید نیازهای آن ها را برآورده کنید؟» پاسخ دهید. با تعیین بازار هدف، می توانید بهترین راهکارهای بازاریابی را برای کسب و کار خود پیدا کنید.

غرفه نمایشگاهی در فضای باز

زمان و مکان برگزاری نمایشگاه

زمان و مکان برگزاری نمایشگاه مورد انتخاب شما نیز مهم است. برای مثال، شما یک کسب و کار فعال در تهران هستید، پس بهتر است نمایشگاهی انتخاب کنید که در شهر تهران برگزار می شود تا در شهرهای دیگر. این موضوع باعث می شود هزینه شرکت شما در نمایشگاه ها تا حد زیادی کاهش یابد زیرا نیاز به هزینه های رفت و آمد و اقامت و… ندارید.

همچنین انتخاب زمان مناسب برای برگزاری نمایشگاه نیز مهم است. توجه به فصل برگزاری نمایشگاه یکی از مهم ترین موضوعات است. برای مثال، در فصل بهار و تابستان، نمایشگاه‌های مرتبط با گردشگری، ورزش، مواد غذایی و کشاورزی بیشترین بازدید را دارند. در فصل پاییز، نمایشگاه‌های مرتبط با صنایع دستی، محصولات دفاعی و خودرو بیشترین بازدید را دارند. در فصل زمستان، نمایشگاه‌های مرتبط با صنایع فرهنگی، نوآوری و فناوری بیشترین بازدید را دارند.

پس اگر به عنوان مثال، شما کسب و کاری هستید که در زمینه مد و فشن فعالیت می کند، بهترین زمان برگزاری نمایشگاه برای این حوزه در فصل بهار و تابستان است.

برای بررسی نمایشگاه های مختلف که متناسب با نیازهای شما و محصولات و خدمات شما باشد، می توانید از منابع مختلفی مانند وب‌سایت‌های مربوط به نمایشگاه‌ها و نظرات سایر کسب و کارها در این زمینه استفاده کرد و حتما چک کنید که محصول یا خدمات شما جزو گروه کالایی نمایشگاه باشد.

سطح و شهرت نمایشگاه

نمایشگاه‌ها بر اساس تأثیرات آنها بر بازارهای مختلف به سه دسته تقسیم می‌شوند: جهانی (Global) که توجه شرکت‌ها و بازدیدکنندگان را در سطح جهان جلب می‌کند، منطقه‌ای (Regional) که به بازارهای یک منطقه خاص متمرکز است، و محلی یا داخلی (Local) که دارای محدوده جغرافیایی کمتری است.

هرچه یک نمایشگاه شهرت بین‌المللی بیشتری داشته باشد، مورد توجه بازرگانان و صنعتگران معتبر بیشتری قرار می‌گیرد و در نتیجه حجم قراردادهایی که در آن بسته می‌شود افزایش می‌یابد. این به معنای افزایش شانس موفقیت در بازاریابی و جبران هزینه‌های شرکت در نمایشگاه خواهد بود.

هزینه شرکت در نمایشگاه

شرکت در نمایشگاه هزینه هایی دارد مانند هزینه اجاره غرفه، هزینه های تبلیغات و بازاریابی، هزینه غرفه سازی و… . ارزیابی این هزینه ها و تطبیق آن با بودجه شرکت شما برای شرکت در نمایشگاه بسیار ضروری است.

اگر هزینه شرکت در نمایشگاه به اندازه ای زیاد باشد که برای شما به صرفه نباشد و غیرقابل تحمل باشد، آن نمایشگاه مناسب شما نیست و یا اگر هزینه نمایشگاهی نسبت به بازده پیش بینی شده زیادتر باشد، انتخاب آن نمایشگاه کار منطقی نیست.

نمایشگاه مناسب

بازدید از نمایشگاه

بعد از اینکه نمایشگاه مناسب خود را با توجه به ملاک های گفته شده انتخاب کردید، بهتر است که، اگر زمان کافی دارید، در نمایشگاه یکبار به عنوان بازدیدکننده شرکت کنید تا شناختی درست از آن به دست آورید.

هنگامی که به عنوان بازدیدکننده از نمایشگاه مورد نظر بازدید می کنید اطلاعاتی می توانید درباره موقعیت رقبا، اندازه مناسب و چگونگی طراحی غرفه ها، چگونه نمایش محصولات، سطح دانش و دیدگاه بازدیدکنندگان، قیمت ها، استراتژی بازاریابی آنان و سطح کیفیت محصولات و این قبیل کسب کنید.

سئوالات قبل از انتخاب نمایشگاه

 • نوع کالا و مشخصات آن ها مشخص شده است ؟
 • بازارهای مورد نظر برای هر یک از محصولات اولویت بندی شده اند؟
 • بازارهای تعیین شده دارای اولویت بالایی هستند؟
 • پتانسیل محصولات شما در این بازارهای ارزیابی شده اند؟
 • محصولات شما استاندارهای قابل قبول آن بازار را دارند؟
 • میران در دسترس کالاهای مورد نمایش جهت فروش کافی است؟
 • استراتژی بازاریابی تعیین شده است؟
 • با توجه به بازاریابی جامع اصولا برای ارتباطات به نمایشگاه نیاز دارید؟
 • نمایشگاه مورد نظر شما مناسب است؟
 • برای شرکت در نمایشگاه بودجه کافی دارید؟
 • جا و غرفه مناسب قابل دسترس می باشد؟

نمایشگاه جایگاهی است که در آن ارائه کنندگان و بازدیدکنندگان می‌توانند به خرید و فروش مصحولات، خدمات و اطلاعات بپردازند. نمایشگاه جایی است که کسب و کارها و بازدیدکنندگان با هم روبرو می‌شوند و بهترین فرصت برای نشان دادن ایده های نوآورانه است.

شما برای دانستن اقدامات لازم برای برگزاری نمایشگاه نیازمند یه چک لیست برگزاری نمایشگاه هستید که بتوانید با آن مطابق برنامه پیش بروید. اما به طور کلی اول نیاز است که هدف و بودجه خود را مشخص کنید و سپس نمایشگاه مناسب خود را انتخاب کنید و بعد به غرفه سازی و تبلیغات برسید.

بهتر است در حین نمایشگاه یک فرم تهیه کنید که در آن اطلاعات لازم را از بازدیدکنندگان بگیرد که پس از نمایشگاه بتوانید با استفاده از آنان با مخاطبان خود در ارتباط باشید و همچنین درآمد و هزینه های خود را در طول نمایشگاه به طور دقیق در انتهای همان روز یادداشت کنید. می توانید با مطالعه مقاله چگونگی جمع آوری اطلاعات در نمایشگاه به اطلاعات جامع تری برسید.

Related Posts

شبکه های اجتماعی ما:
Instagram
LinkedIn
WhatsApp
YouTube

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید