راهنمای کاملی از قوانین و مقررات عمومی نمایشگاه

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه
قوانین و مقررات نمایشگاه تهران

قوانین و مقررات عمومی نمایشگاه تهران

همه ما درباره نمایشگاه‌ها و مزیت‌های آن می‌دانیم، اما چقدر درباره قوانین و مقررات نمایشگاه‌ها می‌دانید؟

یکی از مهم‌ترین سؤالی که قبل از شرکت در نمایشگاه تهران باید بپرسید این است که نمایشگاه پیش روی من چه قوانینی دارد؟ اگر می‌خواهید درباره قوانین و مقررات عمومی نمایشگاه‌ها بدانید، مقاله درستی را برای مطالعه انتخاب کردید. پس با ما همراه باشید.

قبل از گفتن قوانین و مقررات، اول نیاز است درباره مفاهیم کلی نمایشگاه بدانید تا راحت‌تر بتوانید قوانین را درک کنید.

ساخت غرفه تهران

آیا با انواع نمایشگاه‌ها آشنا هستید؟

نمایشگاه‌ها باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارند دسته‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

فضای نمایشگاه: فضای نمایشگاه به دو دسته سرباز و سربسته تقسیم می‌شوند. هنگامی که در نمایشگاهی شرکت می‌کنید، متوجه این موضوع شدید که بعضی غرفه‌های نمایشگاه‌ها در سالن‌های مختلف حضور دارند و بعضی غرفه‌ها در فضای باز ساخته شده اند.

جغرافیایی: وقتی نمایشگاهی در یک کشور برگزار می‌شود و فقط خدمات و محصولات داخلی آن کشور اجازه رونمایی داشته باشند، به آن نمایشگاه داخلی می‌گویند.

اگر نمایشگاهی که برگزار می‌شود، همه کشورها حق حضور و به نمایش گذاشتن محصولات و خدمات خود را داشته باشند، به آن نمایشگاه بین‌المللی می‌گویند. بیشتر نمایشگاه‌های تهران، نمایشگاه‌های بین‌المللی است.

نوع محصولات و خدمات: به دو گروه کلی نمایشگاه‌های تخصصی و عمومی تقسیم می‌شوند.

  • نمایشگاه تخصصی: در این رویدادها، مخصوص یک گروه خاص از محصولات و خدمات برگزار می‌شود. به‌عنوان‌مثال نمایشگاه کتاب تهران، مخصوص به نمایش گذاشتن کتاب است.
  • نمایشگاه عمومی: در این رویدادها، محدودیتی در دسته‌بندی خاصی از محصولات و خدمات نیست و به‌صورت معمول دو یا چند دسته کالا می‌توانند در نمایشگاه حضور داشته باشند.

مدت نمایشگاه: نمایشگاه‌ها می‌تواند دائمی و موقت باشد. همان‌طور که از اسم آن پیداست، نمایشگاه‌های موقتی در به مدت‌زمان محدودی مانند 5 روز برگزار می‌شوند، که بیشتر نمایشگاه‌های تهران از این دسته هستند. نمایشگاه‌های دائمی، تمام مدت سال و در روز و ساعات مشخص برگزار می‌شوند.

غرفه نمایشگاه تهران

غرفه نمایشگاه، کلیدی‌ترین جزء نمایشگاه

غرفه نمایشگاهی، فضایی است که در نمایشگاه در اختیار شما قرارمی گیرد تا به‌وسیله آن بتوانید خدمات و محصولات خود را به نمایش بگذارید. در واقع غرفه نمایشگاه، نماینده برند و کسب‌وکار شما در نمایشگاه است.

به همین دلیل بسیار مهم است که کار طراحی و ساخت غرفه‌تان را یک شرکت غرفه‌سازی متخصص و باتجربه انجام دهد.

می‌توانید برای اطلاع از قیمت غرفه‌سازی و یا دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید، تا راهنمایی‌های لازم را کارشناسان ما برای شما انجام دهند.

بالاخره، برای غرفه‌سازی و شرکت در نمایشگاه چه قوانینی باید رعایت شود؟

حالا که با مفاهیم کلی نمایشگاه آشنا شدید، نوبت به آشنایی با قوانین و مقررات آن می‌رسد. هنگامی که می‌خواهید در نمایشگاهی شرکت کنید، باید از قوانین حضور در نمایشگاه و قوانین غرفه‌سازی در نمایشگاه پیروی کنید. در صورت رعایت‌نکردن هر یک از قوانین و مقررات نمایشگاه، جریمه می‌شوید.

قوانین و مقررات شرکت در نمایشگاه

قوانین شرکت در نمایشگاه خود به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند و شامل زیرمجموعه‌های متفاوتی هستند. پس با ما همراه باشید.

قوانین مربوط به ثبت‌نام و پرداخت هزینه غرفه و قوانین غرفه‌سازی

هنگامی که غرفه‌ای را در نمایشگاه اجاره می‌کنید، دوراه برای طراحی غرفه نمایشگاهی خود دارید.

راه اول: در این راه می‌توانید کار طراحی غرفه خود را به مجری نمایشگاه بسپارید که به آن خرید غرفه با تجهیز می‌گویند. تقریباً 12 درصد از مدیران و مسئولان کسب و کارها این راه را انتخاب می کنند. در این روش شما خلاقیت و نوآوری خاصی نمی‌توانید در غرفه خود داشته باشید و اصولا غرفه ای ساده خواهید داشت.

راه دوم: در مدل دوم که به آن خرید غرفه بدون تجهیز می‌گویند، شما فقط زمین غرفه را می‌خرید و باید کار غرفه‌سازی خود را به شرکت‌های متخصص در این زمینه بسپارید. در این روش شما باید از 72 ساعت قبل از تحویل زمین غرفه یا 20 روز قبل از شروع نمایشگاه، مستندات و فرم های مربوطه را به مجری نمایشگاه تحویل دهید.

این روش هزینه بر تر از روش اول است، اما شما آزادی در نوع طراحی غرفه خود دارید و می‌توانید آن را متناسب باسلیقه و نیازهای کسب‌وکار خود طراحی کنید. به همین دلیل اکثر کسب‌وکارها خرید غرفه بدون تجهیز را انتخاب می‌کنند.

نکته: فقط تا 2 روز بعد از تحویل گرفتن زمین غرفه، می توانید نسبت به مغایرت نسبت به متراژ درخواستی و متراژ تحویل داده شده از سمت مجری نمایشگاه اعتراض کنید. پس حتما به محض تحویل غرفه، از متراژ درست آن اطمینان حاصل کنید.

قوانین و مقررات ساخت غرفه نمایشگاه

حداقل متراژ در خرید غرفه با تجهیزات 12 مترمربع و برای غرفه بدون تجهیزات حداقل 24 مترمربع است. تجهیزاتی که مجری نمایشگاه به ازای هر 12 مترمربع ارائه می دهد، عبارت است از: 2 عدد لامپ، 1 میز، 2 صندلی، 1 پریز برق، موکت کف غرفه و دیوارکشی یا پنل بندی اطراف.

درصورتی‌که هنگام غرفه‌سازی، خسارتی به نمایشگاه زده شود، ملزم به پرداخت جریمه هستید و همچنین غرفه شما باید به‌طوری ساخته شود که فضای غرفه به‌هم‌ریخته نشود و ارتفاع مجاز غرفه‌سازی نیز رعایت شود.

مقررات مربوط به خرید زمین غرفه از مجری نمایشگاه

بسیاری از کسب‌وکارها از موقعیت غرفه نمایشگاهی خود یا متراژ آن ناراضی هستند. دلیل آن این است که دیر برای رزرو غرفه خود اقدام کرده‌اند.

مجری نمایشگاه‌ها، زمان مشخصی برای اقدام نسبت به رزرو غرفه و زمین آن اعلام می‌کنند و مسلماً هرچه دیرتر اقدام کنید، گزینه‌های کمتری خواهید داشت. پس در اولین روز اعلام شده نسبت به رزرو غرفه خود اقدام کنید تا گزینه‌های بیشتری داشته باشید و بتوانید متناسب با بودجه‌ای که دارید، متراژ و جایگاه مناسبی برای غرفه خود انتخاب کنید.

همچنین بسیار از غرفه‌داران به این موضوع توجه نمی‌کنند که غرفه شما زمانی نهایی می‌شود که شما هزینه رزرو غرفه را به‌صورت کامل پرداخت کرده باشید، در غیر این صورت رزرو شما توسط مجری نمایشگاه کنسل می‌شود.

مقررات غرفه سازی

مقررات عرضه کالا و خدمات نمایشگاهی

طبق قوانین و مقررات عمومی نمایشگاه، فقط محصولات و خدماتی قابل‌ارائه هستند که در گروه کالایی اعلام شده از طرف مجری نمایشگاه باشند. به‌عنوان‌مثال شما نمی‌توانید در نمایشگاه تجهیزات پزشکی و سلامت، وسایل ساختمانی معرفی کنید.

همچنین به این موضوع توجه کنید که محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید باید استانداردهای سازمان استاندارد را دارا باشند.

رعایت شئونات اسلامی هنگام عرضه محصولات و خدمات

زمانی که می‌خواهید از کاتالوگ و بروشورها برای بازاریابی و تبلیغات خود استفاده کنید، به این موضوع توجه کنید که تصاویر و محتوای آنان باید از شئونات اسلامی برخوردار باشند.

قوانین مربوط به نظافت در نمایشگاه

نمایشگاه‌ها قوانین سرسختی در مقابل ریختن زباله، ضایعات، مصالح بی‌مصرف و اضافی در زمان ساخت و در طول مدت نمایشگاه دارند و در صورت مشاهده جریمه خواهید شد.

شرایط انصراف از رزرو غرفه

مطابق قوانین اگر می‌خواهید از تصمیم خود نسبت به خریداری غرفه صرف‌نظر کنید، باید از 30 روز قبل از برگزاری نمایشگاه انصراف خود را به‌صورت کتبی اعلام کنید و 20 درصد مبلغ واریزی شما به عنوان جریمه کسر می‌شود و مابقی به حساب شما برگشت داده می‌شود.

اگر تا کمتر از 20 روز قبل از نمایشگاه انصراف خود را اعلام کنید، امکان استرداد مبلغ واریزی وجود ندارد.

قرارداد نمایشگاه تهران

زمان ساخت غرفه و تخریب آن

زمانی که طراحی غرفه شما تصویب شود، شما به مدت 4 روز فرصت دارید تا غرفه طراحی شده خود را بسازید که این کار می تواند توسط شما یا شرکت غرفه‌سازی که با آن همکاری دارید انجام شود. این زمان، حداکثر زمانی که مجری نمایشگاه برای ساخت غرفه نمایشگاهی به شما می دهد و در صورت اضافه تر شدن، ملزم به پرداخت جریمه نقدی می شوید.

پس هنگام انتخاب شرکت غرفه‌سازی خود از این موضوع مطمئن شوید که غرفه‌تان را به‌موقع تحویل می‌دهند.

تا دو روز بعد از نمایشگاه فرصت دارید که تمام تجهیزات و وسایلی که برای طراحی و ساخت غرفه استفاده کرده‌اید را جمع کنید و زمین خالی غرفه را به مجری نمایشگاه تحویل دهید.

قوانین مربوط به تبلیغات در نمایشگاه

تبلیغاتی که انجام می‌دهید باید فقط داخل غرفه انجام شود و اجازه نصب هرگونه وسایل تبلیغاتی و بازاریابی مانند بنر، پوستر در سالن، راهروها و یا غرفه‌های دیگر را ندارید. همچنین به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید از سقف سالن نمایشگاه یا دیوارهای آن برای تبلیغات استفاده کنید.

باید قبل از شروع نمایشگاه به بخش روابط‌عمومی مراجعه کنید و موارد تبلیغاتی خود را اعلام کنید و هزینه لازم را پرداخت کنید و در اخرهم باتوجه‌به تمامی قوانین از آن استفاده کنید.

جریمه‌های نمایشگاه به چه صورت است؟

هنگامی که برای نمایشگاه مدنظرتان ثبت‌نام می‌کنید، یک چک ضمانت از شما می‌خواهند که آن را پیش مجری نمایشگاه ودیعه بگذارید.

درصورتی‌که تخلفی انجام دهید، مبلغ آن تخلف و خسارت از چک ضمانت شما کم می‌شود و درصورتی‌که تا پایان نمایشگاه بدون هیچ‌گونه جریمه و مشکلی باشید، چک به شما برگردانده می‌شود.

غرفه سازی با پیشروپیشگام

شرکت غرفه سازی پیشروپیشگام، با بیش از 16 سال سابقه و تجربه در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا حضوری موفق در نمایشگاه پیش روی خود داشته باشید. پیشروپیشگام به دلیل تجربه بالایی که در طراحی و ساخت غرفه در انواع نمایشگاه ها دارد، با تمامی قوانین و مقررات نمایشگاه ها آشنایی دارید و شما می توانید با خیالی آسوده کار غرفه سازی خود را به این گروه بسپارید.

همچنین، تیم حرفه ای طراحی غرفه نمایشگاهی آنان می تواند به شما کمک کند تا غرفه ایده آل خود را در نمایشگاه پیش روی خود به بهترین نحو به تصویر بکشید. برای اطلاع از هزینه غرفه سازی ما می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید و از آنان کمک بگیرید.

Related Posts

شبکه های اجتماعی ما:
Instagram
LinkedIn
WhatsApp
YouTube

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید